final_apac_theatre_festival_schedule.doc |
APAC Theatre Festival Schedule
Wednesday, February 23
Meet and greet and students to home stays Various Times
Directors’ Meeting/Dinner 5:30
Thursday, February 24
Group Photographs 8:15-8:45
Transition to Opening Ceremony 8:45-9:00
Opening Ceremony 9:00-9:30
Chun Ahn Rehearsal for Opening Ceremony Performance from 9:00-9:30
Chun Ahn City Performance 9:30-10:00
Initial Tech Rehearsal Meetings/Hapkido/Paper Craft 10:00-10:30
Workshop Session 10:30-11:25
Break (Hapkido/Paper Craft) 11:25-11:45
CA tech rehearsal from 11:25-11:45
Workshop Session 11:45-12:40
Lunch (tech rehearsals for SASpx from) 12:40-1:40
SASpx rehearsal from 1:20-1:40
Workshop Session 1:40-2:35
Break (Hapkido/Paper Craft) 2:35-2:55
UNIS tech rehearsal from 2:35-2:55
Workshop Session 2:55-3:50
Break (Hapkido/Paper Craft) 3:50-4:30
AISG tech rehearsal from 3:50-4:10
WAB tech rehearsal from 4:10-4:30
School Presentations 4:30-5:45
Return home with host families for dinner 6:00
Directors’ Dinner 6:00
Friday, February 25
Ensemble Activity and Presentation of the Celebrate! Project 8:15-8:45
Ensemble Session 1 8:45-10:45
Depart: Lunch on Bus/Nanta Performance/Insadong/Dinner 10:45
(Nanta! Peformance at 2:00, shopping in Insadong immediately following,
dinner following shopping)
Saturday, February 26
Full Group Warm Up 8:30-8:40
Ensemble Session 2 8:40-10:10
Break with Special Presentation by PTA 10:10-10:30
Ensemble Session 3 10:30-1:00
Lunch 1:00-2:00
Ensemble Session 4 2:00-3:00
Begin Tech Rehearsals/Costume/Dress/Makeup 3:00-6:00
(Heavy hors d'oeuvres served at 4:30)
Performance 6:00
Closing Ceremony 7:00
Return home with host families for late dinner 7:30
Thursday Workshop Schedule
Tal-Chum Workshop – Room 16 – Ms. Kyung Ah Rhee Translator
Ensemble 1 10:30-11:25
Ensemble 2 11:45-12:40
Ensemble 3 1:40-2:35
Ensemble 4
2:55-3:50
Sa-Mul-Dollrigee Workshop – Room 17 – Ms. Kate Oh
Ensemble 2 10:30-11:25
Ensemble 3 11:45-12:40
Ensemble 4 1:40-2:35
Ensemble 1 2:55-3:50
Sang-Mo-Nori Workshop – Room 18 – Ms. Julie Sul
Ensemble 3 10:30-11:25
Ensemble 4 11:45-12:40
Ensemble 1 1:40-2:35
Ensemble 2 2:55-3:50
Buh-Na-Dollrigee Workshop – Auditorium – Ms. Susan Kim
Ensemble 4 10:30-11:25
Ensemble 1 11:45-12:40
Ensemble 2 1:40-2:35
Ensemble 3 2:55-3:50
Wednesday, February 23
Meet and greet and students to home stays Various Times
Directors’ Meeting/Dinner 5:30
Thursday, February 24
Group Photographs 8:15-8:45
Transition to Opening Ceremony 8:45-9:00
Opening Ceremony 9:00-9:30
Chun Ahn Rehearsal for Opening Ceremony Performance from 9:00-9:30
Chun Ahn City Performance 9:30-10:00
Initial Tech Rehearsal Meetings/Hapkido/Paper Craft 10:00-10:30
Workshop Session 10:30-11:25
Break (Hapkido/Paper Craft) 11:25-11:45
CA tech rehearsal from 11:25-11:45
Workshop Session 11:45-12:40
Lunch (tech rehearsals for SASpx from) 12:40-1:40
SASpx rehearsal from 1:20-1:40
Workshop Session 1:40-2:35
Break (Hapkido/Paper Craft) 2:35-2:55
UNIS tech rehearsal from 2:35-2:55
Workshop Session 2:55-3:50
Break (Hapkido/Paper Craft) 3:50-4:30
AISG tech rehearsal from 3:50-4:10
WAB tech rehearsal from 4:10-4:30
School Presentations 4:30-5:45
Return home with host families for dinner 6:00
Directors’ Dinner 6:00
Friday, February 25
Ensemble Activity and Presentation of the Celebrate! Project 8:15-8:45
Ensemble Session 1 8:45-10:45
Depart: Lunch on Bus/Nanta Performance/Insadong/Dinner 10:45
(Nanta! Peformance at 2:00, shopping in Insadong immediately following,
dinner following shopping)
Saturday, February 26
Full Group Warm Up 8:30-8:40
Ensemble Session 2 8:40-10:10
Break with Special Presentation by PTA 10:10-10:30
Ensemble Session 3 10:30-1:00
Lunch 1:00-2:00
Ensemble Session 4 2:00-3:00
Begin Tech Rehearsals/Costume/Dress/Makeup 3:00-6:00
(Heavy hors d'oeuvres served at 4:30)
Performance 6:00
Closing Ceremony 7:00
Return home with host families for late dinner 7:30
Thursday Workshop Schedule
Tal-Chum Workshop – Room 16 – Ms. Kyung Ah Rhee Translator
Ensemble 1 10:30-11:25
Ensemble 2 11:45-12:40
Ensemble 3 1:40-2:35
Ensemble 4
2:55-3:50
Sa-Mul-Dollrigee Workshop – Room 17 – Ms. Kate Oh
Ensemble 2 10:30-11:25
Ensemble 3 11:45-12:40
Ensemble 4 1:40-2:35
Ensemble 1 2:55-3:50
Sang-Mo-Nori Workshop – Room 18 – Ms. Julie Sul
Ensemble 3 10:30-11:25
Ensemble 4 11:45-12:40
Ensemble 1 1:40-2:35
Ensemble 2 2:55-3:50
Buh-Na-Dollrigee Workshop – Auditorium – Ms. Susan Kim
Ensemble 4 10:30-11:25
Ensemble 1 11:45-12:40
Ensemble 2 1:40-2:35
Ensemble 3 2:55-3:50